Seminarski i Diplomski Rad

 Funkcionalne transformacije opštine Niška Banja 
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 9 | Nivo: PMF Niš

Univerzitet u Nišu
Odsek za geografiju
SEMINARSKI RAD
Tema: Funkcionalne transformacije opštine Niška Banja
Niš, 2006.
U V O D
Niška Banja je niška opština od 2001. godine. Znacajno je turisticko mesto Srbije i poznato leciliste. Obradjena je kroz sledece celine:
Geografski polozaj (polozaj, nadmorska visina, geografska duzina i sirina)
Prirodne turisticke vrednosti (gde spadaju saobracajno-geografski polozaj, klimatske karakteristike, hidroloske karakteristike)
Antropogene turističke vrednosti (kulturne manifestacije, kulturno-istorijski spomenici, spomen cesme)
Materijalna baza turizma (u kojoj obradjujemo ugostiteljske i smestajne objekte, smestajne kapacitete, kojoj kategoriji oni pripadaju…)
Funkcionalna transformacija prostora (u kojoj obradjujemo udeo broja zaposlenih u odredjenom sektoru delatnosti)
1.
Geografski položaj
Niška Banja je malo i mirno turističko mesto. Nalazi se na jugoistoku Srbije, pored magistralnog pravca Niš-Sofija. Leži u podnožju Koritnika, ogranka Suve Planine, na nadmorskoj visini od 248 m, nedaleko od ušca Nišave i Južne Morave. Udaljena je 10 km od Niša i 250 km od Beograda, a od Novog Sada 330 km. Leži na prostoru između 43°19’ geografske širine i 21°54’ geografske dužine.
2. Prirodne turisticke vrednosti
2.1 Saobraćajno geografski položaj
Banja je povezana sa Nišom asfaltnim putem, železnicom i autobuskom linijom. Pruga i put su deo magistrale Beograd-Niš-Sofija-Istanbul. Banja je od svoje železničke stanice udaljena nepun kilometar. Blizina Niša pogoduje razvitku ove prigradske Banje. Udlajenost od desetak kilometara oslobađa je gradske buke.
Sa Beogradom je povezana autopoutem E-75 preko Niša. Prema istoku postoji magistralni put preko Sićevaćke klisure do Pirota, Sofije u Bugarskoj itd, a sa jugom je povezana takođe autoputem E-75 preko Leskovca, Vranja do Prohor Pčinjskog i granice sa Makedonijom.
2.2 Klimatske karakteristike
2.2.1 Temperatura vazduha
Podneblje Niške banje je umereno-kontinentalno, sa prijatnim letima i blagim zimama. U medicinskom smislu ova klima spada u kategoriju umirujuce, sedativne klime i pogodna je za lecenje, odmor i rekreaciju. Dok je industrijski Niš u hladnoj polovini godine često pod maglom, u Banji je vedro, a vazduh svež i čist. Leti je znatno sunčanije, ali bez većih vrućina. Povetarac i šumski vazduh donose osveženje, sprečavaju vreline i čine noći prijatnim. Srednja godišnja temeperatura u Nišu iznosi 11,8°C, a u Niškoj banji 11,2°C. Srednja januarska temperatura je negativna -0,5°C, a julska dostize 22,7°C. Jesen je u Banji najugodnije godišnje doba; srednja temperatura oktobra iznosi 12,4°C.
2.2.2 Ostale klimatske karakteristike (vlažnost vazduha, vetrovi, padavine, oblačnost)

---------- CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturski.org 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: [email protected]

 

 

maturski.org Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.maturski.org, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!